_

 فنس الکتریکی تجربه گرانها 

 به عنوان مخترع فنس الکتریکی یکی از خاطرات پر مخاطره در تجربه اجرای فنس الکتریکی را برای شما می نویسم. تاثیر این خاطره چنان قدرتمند بود که با گذشت دو دهه تاکنون هنوز هم برایم تازگی دارد. البته ما در هر حادثه و یا تلخ کامی درسی بزرگ بنام تجربه را می آموزیم که ارزشمند و گرانبهاست.
در سال 1383 موضوع بهره وری بیشتر از اراضی کشاورزی در نشستی در استانداری گیلان برگزار شد. قرار بود در این جلسه راهکاری برای کشت دوم بعد از برداشت محصول کشاورزان ارائه شود، تا پس از اولین برداشت مجددا محصول برنج کاشته شود. در این جلسه کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی به مساله مخالفت کشاورزان با این طرح به علت رها سازی احشام توسط جامعه کشاورزی سنتی اشاره داشتند. بصورت طبیعی بعد از برداشت فصلی محصول، کشاورزان سنتی اقدام به رها سازی دام های خود برای چرانیدن می کنند که البته صرف هزینه زیاد،ایجاد حصار و یا حتی اجرای سیم خاردار هم برای جلوگیری از ورود احشام ناکارآمد است.  در این بین برخی از کشاورزانی اقدام به کاشت محصولاتی مانند سبزی می کنند و نیازمند ساخت حصار موقت هستند. آنها با بریدن شاخ و برگ درختان، برای جلوگیری از ورود حیوانات، اقدام به ساخت پرچین های سنتی می کنند. ساخت پرچین های محلی در شمال کشور ضمن اسیب رساندن به منابع طبیعی، کاربرد کوتاه مدت دارد و چوب های کاشته شده در زمین پس از مدت زمان کوتاه پوسیده و شکننده می شود.  بنابراین نیاز به ترمیم با تنه و شاخ و برگ بیشتر درختان دارد. یعنی تخریب بیشتر محیط زیست و منابع طبیعی و کاربرد کوتاه مدت و پر هزینه.
اجرای فنس الکتریکی در شمال
_

چرا هزینه حصار سنتی و پرچین زیاد است؟

به طور معمول افکار عمومی جامعه سنتی کشاورزی هرچیزی که پولی مستقیم برای خرید آن صرف می شود را هزینه می داند. و امکان بدست آوردن هر چیزی بدون خرج پول مستقیم، درآمد محسوب می شود. در این دیدگاه برای اهالی روستایی ساخت حصار با تنه و شاخ وبرگ درختان جنگل یک امتیاز ارزان و درآمد است. و نکته ای که دیده نمی شود آثار و تبعات تخریب درختان ومنابع طبیعی است. همچنین در این دیدگاه صرف زمان کارگری،که عمدتا توسط اعضای خانواده کشاورزانجام می گیرد محاسبه و دیده نمی شود.

green fence

به طور مثال اگر فنس یا محصور کننده ای با کارایی و دوام بیشتر به قیمت هر متر 1 دلار قابل اجرا باشد، به دلیل نیازمندی به پرداخت مستقیم پول گران محسوب می شود.

کارکرد تغییر  فرهنگ در جامعه روستایی برای نمایان نمودن ارزش ها و یا نشان دادن هزینه های پنهان نیازمند آموزش و ترویج روش های بهتر برای جایگزینی است. در کشور ما عمدتا بخش ترویج سازمان جهاد کشاورزی چنین رسالتی را عهده دار است. و اما در ادامه چرا پیشنهاد فنس الکتریکی  مطرح شد؟

_

پیشنهاد فنس الکتریکی راه حل جلوگیری از ورود حیوان

برای یافتن راه حل افزایش بهره وری سطح زیر کشت در مزارع  نشستی با حضور کارشناسان در استانداری برگزار شد. یکی از کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی با پیشنهاد استفاده حصار الکتریکی موضوع جلسه را به سمت شناخت بهتر این روش مکانیزه برای محصور سازی ارزان در بافت روستایی سوق داد. آقای مهندس ادیب و همکاران ایشان با بیان کلیات روش مورد استفاده خواستار اجرای ترویجی این طرح برای تعدادی از زمین های کشاورزی شدند. البته در صورت حصول نتیجه این طرح می توانست در کشور به عنوان یک طرح موفق و ملی شناخته شود. اما  اینکه فنس برقی چیست و چگونه کار می کند؟ و یا چگونه می توان آن را از کشورهای امریکایی خریداری نمود؟ آیا امکان ساخت حصار برقی در کشور وجود دارد؟ الزامات و استانداردهای فنس الکتریکی چیست؟ همگی موضوعات چالش برانگیزی بود که  میبایستی از طریق علمی و عملی به آن پاسخ داده می شد.

سازمان جهاد کشاورزی طی نامه ای موضوع مورد درخواست خود را از طریق سازمان پارک علم و فن آوری به شرکت دانش بنیان نوآوران سبز فردا ارجاع نمود تا امکان طراحی و ساخت حصار الکتریکی بررسی و اعلام نظر شود. در آن زمان با بررسی روش ها و الگوهای مورد استفاده در تاریخچه فنس الکتریکی و کاربرد آن مطالعه  دقیق و متمرکزی را شروع کردیم . ما بدون هیچگونه مهندسی معکوس از مشابهات و بدون داشتن نقشه فنی، فنس الکتریکی گریز را طراحی و ساختیم . به عبارت دیگر الگوی اولیه ساخت فنس الکتریکی نیازمندی به چنین محصولی بود.

_

نخستین اجرای فنس الکتریکی در ایران چگونه شروع شد

در گام نخست پس از طراحی و ساخت فنس الکتریکی مقرر شد 30هکتار از اراضی کشاورزی به وسیله نخستین حصار الکتریکی کشور مورد آزمایش میدانی قرار بگیرد. اجرای عملیات نصب حصار الکتریکی در آبان ماه سال 1386 توسط تیم لجستیک و فنی شرکت نوآوران سبز فردا در حال اجرا بود که ناگهان توجه ما به سمت تعدادی از افراد عصبانی که با زبان محلی و با صدای بلند هریک بیل ، داس و چماق به دست به سمت ما می آمدند جلب شد. در این بین دهیار منطقه به قصد جلوگیری از وقوع نزاع سریعتر از بقیه مردم خود را به سمت ما رساند. او گفت بهتر است هر چه زودتر ما آن منطقه را ترک کنیم و در آنجا نمانیم زیرا خطر درگیری کشاورزان و دامداران عصبانی جدی است. وی گفت که او نتوانسته آنها را به آرامش دعوت کند.

 استرس در آن لحظه مساله ایست که قابل پنهان کاری نیست، با این وجود به عنوان مدیر گروه، ماندن در آنجا و حل مساله را ترجیح دادم . یکی از دامداران محلی که بقیه او را سلیمان خطاب می کردند و از همه بلندتر و مردانه تر فریاد می زد می گفت شما قصد دارید که دار و ندار ما را قربانی آزمایشات خود بکنید. ولی ما به شما در این محل اجازه برپایی چنین کاری را نمی دهیم . مشتی رجب هم که قیافه ای تقریبا نحیف و لاغراندام اما چالاک داشت با نشان دادن داس، درتمام لحظات گفتگو ما را تهدید به ضرب و شتم می کرد . تمامی خواست ها و انگیزه های تیم اجرا پس از یک دوره تلاش شبانه روزی به یکباره با این هیاهو به یاس و ناامیدی تبدیل می شد. چاره ای نبود تا پس از اندکی آرام شدن اوضاع به سلیمان بگویم که ما قرار نیست از برق برای آزار دام و احشام استفاده کنیم. هنوز شروع به صحبت نکرده بودم که علی مراد یکی دیگر از اهالی معترض روستا که نوبت به سخن گفتن او رسیده بود گفت، پارسال اقای کاظمی در کنار استخر مشتی غلام گاوش رو که تمام زندگیش بود از دست داد. او می گفت مشتی غلام برای جلوگیری از ورود مار و سمور به استخرش که ماهی پرورش می داد، برق شهر را از طریق ترانس به دور استخر هدایت کرده بود. زمانی که حیوان زبان بسته اقای کاظمی برای ابخوری به استخر رفته دچار برق گرفتگی شده و حیوان مرده است.

علی مراد ادامه داد که شما هم قراره با برق گاو و گوسفند و مرغ های اهالی این روستا را برای آزمایش خودتان قربانی کنید. خبر ندارید که رزق و روزی روستاییان این منطقه با همین چند راس حیوان تامین می شود.

اجرای اولین فنس الکتریکی در ایران
اولین اجرای فنس الکتریکی در ایران
فنس الکتریکی گریز
نصب اولین فنس الکتریکی در ایران
_

 اجرای فنس الکتریکی و فرهنگ شناخت آن

حاج ابراهیم که بزرگ و معتمد روستا بود گفت: آقایان سئوال دارند شما باید پاسخی شایسته بدهید اینها احساس ناامنی و ترس کرده اند.

از کلام حاج ابراهیم فهمیدم که ریش سفید محل است. فکر کردم بهتر است در ابتدا باب گفتگو را با ایشان باز کنم بنابراین توضیح دادم از اینکه هدف ما از حضور در روستا چیست. ما چرا اینجا هستیم، موضوع فعالیتمان و نحوه ی کارکرد دستگاه چیست. او پیشنهاد داد تا رفع مشکل و سوء تفاهم دست از کار برداریم تا غائله ختم بخیر شود. وی گفت بهتر است موضوع جهت بررسی و همنشینی با اهالی روستا به شور با دهداری محل گذاشته شود. هر چند که پذیرش این کار موجب وقفه در کار اجرایی شرکت می شد ولی ظاهرا هم چاره ایی جز قبول پیشنهاد پیش رو نبودیم.  

_

  فنس الکتریکی را تعریف کنید

 با وجودی که مطمئن بودیم روش ابداعی کاملاً تحقیق شده و ایمن است، اما بیان و تفهیم این موضوع  برای کشاورزانی که آن را نمی‌شناختند کاری بسیار دشوار و سخت به نظر می رسید. ضمن آنکه با اعتراض و هیاهوی اهالی روستا در مقابل تیم اجرایی شرکت،  ابتکار عمل و اعتماد به نفس ما نیز تحت تاثیر قرار گرفته بود. در آن لحظه تنها موضوعی که می توانست سریعا ماجرا را خاتمه دهد پذیرش فرمایشات پیر محل و البته اهالی بود. من با لبخند و پذیرش محترمانه صحبت ها و دغدغه های یکایک اهالی روستا ماجرا را با حاج ابراهیم مدیریت کردم. بحث را خاتمه دادم و از آنها خواستم تا با حضور دهیار محل در عصر آن روز در مسجد محله، نشستی را با اهالی و بزرگان فراهم نمایند. در این صورت می توانستم از خدمتی که قرار بود برای آرامش و حفظ محیط زیست و افزایش راندمان تولید محصولات کشاورزی آنها انجام دهم دفاع نمایم. با خودم گفتم خدمت رسانی و کار کردن برای اهالی محلی که قبولت نکنند چطور ممکن است؟ و اصلا چه فایده ای می تواند داشته باشد؟

کاری که با کلی ذوق و شوق و اشتیاق سوزان برای انجام اولین پروژه ی تحقیقاتی در زمینه ی محصور سازی حیوانات قصد انجام آن را داشتم با چالشی بزرگ مواجه شده بود.

خلاصه اینکه کار اجرا برای آن روز بنا به مصلحت متوقف شد و تمام مدت به این فکر میکردم چگونه با ساده ترین روش ممکن حصار الکتریکی و نحوه ی کارکردش را توضیح بدهم.

_

مسجد و توضیح در باره فنس الکتریکی

با غروب آفتاب آن روز اهالی روستا یک به یک برای اقامه ی نماز به مسجد آمدند و بعد از نماز با پیش توضیحات دهیار تریبون در اختیار من برای بیان کارکرد حصار الکتریکی قرار گرفت.

به نظرم آمد که هرچند ما در صدد ایجاد راه حلی برای افزایش راندمان تولیدی زراعی برای کشاورزان هستیم اما لازم بود قبل از اجرا، کشاورزان را از آن مطلع می کردیم. این عمل ناشی از تجربه کم ما و البته عدم هماهنگی لازم بخش ترویج سازمان جهاد کشاورزی با کشاورزان بود ولی من به عنوان مدافع حقوق 3 جانبه مسئوولیت تلطیف اوضاع را داشتم.

توضیحات زیادی در باب اینکه فنس الکتریکی چگونه عمل می کند در آن روز مطرح کردم و البته سوالات بیشماری هم پرسیده شد و من هر بار با اشتیاق به تمام آنها پاسخ می دادم. در نهایت با اینکه انرژی زیادی از من گرفته شد اما نتیجه کم اثر بود. البته همیشه اینگونه است که اکثر اوقات افراد با هر گونه تغییر روال و ایجاد شیوه ی نوین مقاومت کنند این مهم به تنهایی به عهده ی من قرار گرفت تا پاسخگویی به اهالی را داشته باشم. 

_

سوالات کشاورزان در باره فنس الکتریکی چه بود؟

یکی گفت: شما برای جلوگیری از ورود دام ها به مزرعه از برق استفاده می کنید و برق کشنده است. و ادامه داد که مشتی غلام حسن در فلان سال با کشیدن چند رشته سیم برق دور استخر موجب مرگ فرزند و گاوش شده بود. بنظر شما چه پاسخی می توانست قانع کننده باشد برای چنین تصوری؟

به عنوان یک مهندس هرچند راجع به مسائل مرتبط با برق، ولتاژهای برق متناوب ومستقیم توضیحاتی می دادم اما آیا برای یک کشاورز اصول و فرمول برق اهمیتی داشت؟

ناگهان فکری به نظرم آمد، به آنها گفتم این دستگاه با برق کار نمی کند، سوال این بود پس چگونه کار می کند و یکی با پوزخند گفت آیا مترسک است؟

گفتم: حصار الکتریکی برخلاف نامش با استفاده از نور خورشید موجب آموزش و یادگیری دام ها می شود. سوال این بود: آیا هیچ برق استفاده نمی کنید؟ گفتم خیر تنها از صفحات خورشیدی برای این کار استفاده می شود. به نظرم آمد بیان بهتر و ساده تر در رفع ابهام سوالات کشاورزان ارائه نموده ام و خوشحال از اینکه دیگر سوالی مطرح نیست.

اما چالش بعدی و مهمتر اینکه باید بر خلاف قراردادمان از صفحات خورشیدی استفاده می کردیم و این یعنی کاهش درآمد و افزایش هزینه شرکت. علی رقم مبلغ تثبیت شده در قرارداد به ناچار می بایستی فنس برقی را به وسیله پنل خورشیدی راه اندازی می کردیم. و خلاصه اینکه پروژه نصب حصار الکتریکی در 30 هکتار از اراضی گیلان با این روش پیاده سازی و تمام مشکلات پیش آمده با موفقیت سپری شد. مهمتر آنکه تولید فنس برقی کشاورزی موجب شد تا امروزه بیشتر از 27 ابداع و نوآوری در تولید محصولات فنس الکتریکی داشته باشیم.

استفاده از پنل خورشیدی در فنس الکتریکی

و بلاخره اینکه با تمام فراز و نشیب های پیش آمده با اهالی روستا، در هفته دولت همان سال با حضور وزیر جهاد کشاورزی این طرح به عنوان پژوهش و فن آوری مقام اول را کسب نمود. والبته مفتخر به دریافت پژوهشگر نمونه کشور شدیم.

کشاورزان پس ازمدتی با دیدن اینکه گاوهای بزرگ آموزش دیده اند که وارد مزارع نشوند، گرازهای وحشی به مزرعه حمله نمی کنند خودشان تبلیغ فنس الکتریکی گریز را می کنند. واز طرفی با دیدن اخبار گسترده و مصاحبه های تلویزیونی اینک با فرهنگ استفاده از فنس الکتریکی به خوبی آشنا هستند.

سازمان جهاد کشاورزی نیز توسط شرکت دانش بنیان نوآوران سبز فردا یک کارنامه موفق از یک طرح ترویجی را اجرا نمود.

از آن زمان تاکنون که قدمی محکم و استوار در این مسیر نهاده ایم خوشحالیم که زنبورداران از نقاط مختلف کشور برای جلوگیری از حمله خرسها به کندوها اقدام به ایجاد فنس الکتریکی می کنند. استخرداران برای جلوگیری از شکار ماهی توسط سمور و مار، فنس الکتریکی گریز اجرا می کنند. منابع طبیعی درخواست فنس الکتریکی را برای جلوگیری از تخریب مراتع اجرا می کنند. دامداران برای جلوگیری از حمله گرگ ها به گله از فنس الکتریکی گریز استفاده می کنند. گردشگران طبیعت در جنگل و کوه از حصار الکتریکی پرتابل استفاده میکنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

error: اخطار !! کپی برداری از سایت غیر مجاز است.
تماس