_

تاریخچه حصار الکتریکی

 Goriz Electric fence  

در این متن با تاریخچه حصار و فنس الکتریکی آشنا خواهید شد، اولین مطالب و موارد در واژه حصار الکتریکی را می توان در نشریات مختلف امریکا با عنوان  “رفتارهای حیوانات اهلی آمریکایی” توسط Fanny Trollope ، در سال 1832 یافت که در آن سیم های متصل به یک ماشین الکتریکی برای محافظت از نمایشگاهی به نام “جهنم دورفویل” در موزه تاریخ طبیعی غرب در سینسیناتی ، که خودش اختراع کرده بود مورد استفاده قرار گرفت .

در فصل 22 از رمان 20،000 فرسنگ زیر دریا اثر ژول ورن نیز که در سال 1870 منتشر شد ، “صاعقه های کاپیتان نمو” برای الکتریکی سازی یک سازه به عنوان سلاح دفاعی مشهود است.

در رمانی دیگر با عنوان A Connecticut Yanke که در سال 1889 منتشر شد ، از یک حصار برقی برای اهداف دفاعی نام برده می شود .

اما اقای دیوید اچ ویلسون با حق ثبت اختراع 343939 در سال 1888 یک حصار برقی آزمایشی به طول  30 مایل را به اسیاب آبی متصل نمود که ساخت آن  موفقیت آمیز نبود.

به طور کلی در بررسی پیشینه تا اواخر قرن نوزدهم حصار برقی توسط دامداران در تگزاس به عنوان راهی برای مهار گاوها استفاده می شد. در تجربیات دامداران امریکایی سیم های برق دار نسبت به سیم خاردار برای گاوها خطر کمتری ایجاد می نمود ، اما مانند تمام طرح های اولیه این موارد  و روش ها غیر عملی و بسیار خطرناک بودند که مانع برای گسترش استفاده از آنها بوجود می آورد

حصار WW1 آلمان یا “سیم مرگ”در سال  1915میلادی یا حصار WWi آلمان که درآن حصارالکتریکی  محافظ سربازان آلمانی در مقابل ارتش روسیه نشان می دهد که در هنگام جنگ روسیه و ژاپن در بندر آرتور در سال 1905 نرده های برقی ساخته شده و توسط آلمان ها در جنگ جهانی اول ، ارتش آلمان “سیم مرگ” را نصب کرد ، نرده های برقی در مرز بین بلژیک و هلند برای جلوگیری از حرکت غیر مجاز مردم از مرزبه طول 300 کیلومتر اجرا شد در این پروژه چندین رشته سیم مسی ، با  ترکیب سیم خاردار حلقوی قرار می گرفت و قدرت جریان الکتریکی رها شده در این نردها مرگبار و نابود کننده بود به طوری که تخمین زده می شود این دیوار دفاعی منجر به مرگ و تلفات انسانی بیش از  3000 نفر گردید.

هم چنین در طول جنگ جهانی دوم ، نرده ها ی برقی توسط مبارزان آلمانی ، انگلیسی و ژاپنی در اطراف اردوگاه های اسرای جنگی مورد استفاده قرار می گرفت اما نرده های اطراف اردوگاه های کار اجباری آلمان مشهورتر بودند. ایجاد دیوار الکتریکی در تمام این شواهد تاریخی دارای ولتاژ بالای با جریان افسار گسیخته بود که برخورد با آن مرگبار و نابود کننده بود.

اما مهمترین توسعه اولیه حصار برقی در نیوزیلند در سال 1936 آغاز شد ، زمانی که ویلیام “بیل” گالاگر انرژی اولیه از سیم پیچ احتراق اتومبیل را برای دورنگهداشتن اسب از ماشین خود مورد استفاده قرارداد.

روش آقای گالاگر خیلی زود مبدل به ساخت اولین مکانیزم نسبتا ایمن در حصار الکتریکی بود و گامی مهم در پیشرفت این تکنیک محسوب شد .

در دهه 1980 میلادی نیز با توسعه قطعات الکترونیک و ورود به دنیای دیجیتال اولیه بگونه ای گام هایی توسط افراد مختلف برای توسعه مکانیزم بازدارندگی در حصار برقی برداشته شد که رویکرد توجه به ایمنی و سلامت جانداران رویکرد اصلی و مهمترین ملاحضات در توسعه این صنعت محسوب می شود.

در این رویکرد علاوه بر تامین ایمنی و سلامت انسان و حیوان در برخورد با یک دیوار الکتریکی ملاحظاتی دیگر از جمله قابلیت تشخیص برخورد با یک دیوار ، پایش دیوار الکتریکی در یک سیستم امنیتی ، قرار گیری در یک شبکه ماهواره ای یا کابلی ، قابلیت کنترل میزان ضربات الکتریکی و کنترل از راه دور و مصرف اندک انرژی به عنوان مانیفست بهره وری از این سیستم مطرح است.

اولین پیشینه سیستم حصار الکتریکی در کشورما نیز  در سال 1386 توسط یکی از نخبگان ملی اقای مهندس شهریار نصری مدیر عامل و موسس شرکت نوآوران سبز فردا  طراحی و در 30 هکتار از اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان با ترویج استفاده از روش های مکانیزه برای دور نگهداشتن دام ها از مزارع با موفقیت اجرا شد . این اجرای الگویی و موفق سبب گردید با R&D  و توسعه دانش این تکنیک اولین دستگاه حصار الکتریکی و بازدارنده با گواهی ثبت اختراع 80705  در سال 1388 توسط ایشان ثبت و پس از آن گسترش یابد .

از آنجایی که یک سامانه حصار الکتریکی برای بهره برداری مشتمل بر ادوات و تجهیزات متعدد ی برای اجرا در حوزه های مختلف کاربردی است ، تولید تمامی ادوات گسترش دهنده این محصولات پس از طراحی و گذر از تاییدیه های علمی و فنی بین المللی  در بیش از 9 محصول اختراعی و استاندارد سازی شده در شرکت نوآوران سبز فردا با برند گریز  تولید و عرضه می گردد.

شرکت نوآوران سبز فردا با تایید سازمان بین المللی مالکیت های فکری و معنوی wipo  به عنوان اولین مخترع سیستم حصار الکترونیک و بازدارنده در دنیا با روشی مدرن ، تکنیکال و ایمن است.

سامانه گریز دارای اولین کد کالای امنیتی و بازدارنده در سطح ملی  و اولین استاندارد حوزه فنس الکتریکی ایران است.

هم اکنون  سامانه فنس الکتریکی گریز با 21 محصول در ایران و خاورمیانه با بیش از 32 نمایندگی عرضه و اجرا می گردد.